Venezuelu zachvátily nepokoje

11.3.2014

Ve Venezuele už několik týdnů probíhají masové protesty. Do ulic vycházejí odpůrci prezidenta Madura, ale i jeho zastánci.

Vlna protivládních nálad, kterou ještě přiživila smrt studentky a místní královny krásy Génesis Carmonaové, se zvedla zejména po zatčení vůdce "opozičních" demonstrantů Leopolda Lópeze. Ten z vězení vyzval demonstransty ke svržení prezidenta Nicoláse Madura. Prezident Nicolás Maduro na protesty reagoval ve více než dvouhodinovém televizním projevu, kde označil protesty za "fašistické" spiknutí, které mají podle něj destabilizovat zemi.

Venezuelská vláda na protesty reagovala vyhoštěním několika amerických a panamských velvyslanců a diplomatů. Prezident Nicolás Maduro už ve středu přerušil veškeré diplomatické, ale i obchodní vztahy své země s Panamou, kterou viní ze spiknutí proti své vládě. Venezuelský ministr zahraničí Elías Jaua doplnil, že Caracas pozastavuje také jednání o dluhu ve výši miliardy dolarů, který má vůči panamským exportérům. „Vláda Spojených států společně s lokajskou vládou pravicového prezidenta (Panamy) podniká kroky, které vytvářejí podmínky pro intervenci Organizace amerických států a dalších subjektů v naší zemi,“ prohlásil před pár dny Maduro.

Při nepokojích ve Venezuele za poslední měsíc přišlo o život nejméně 20 lidí. Z dosavadního průběhu a charakteru protestů je zřejmé, že protesty jsou klasickým scénařem destabilizace prosperující země, kterou chtějí USA vydrancovat a nastolit si tam svůj systém. Je jen otázkou času, kdy pod touto záminkou vyšle USA "na pomoc" tamnímu lidu svou armádu k nastolení svého pořádku. Stále víc se ukazuje "svoboda" dnešního světa, respektive kdo určuje tu tzv. svobodu. 

-dob-