Obviněný posluchač komentuje svůj případ

17.12.2011

Soud

Bývalý předseda MO DSSS v moravském Holešově Antonín Cápek má za sebou zajímavý rok. Na počátku roku u něj zabouchalo policejní komando a provedlo razii, na základě které byl obviněn za to, že na facebooku poslouchal písničky jakýchsi závadných kapel. Nyní začaly soudní tahanice a redaktor Hlasu mládeže Jan Mrázek se proto zeptal Antonína Cápka na několik otázek k celému případu.

 1/ Před rokem jsi zažil policejní razii, jak se policie od té doby angažovala v případu?

 Policie se angažovala úplně běžně, u mě žádné anomálie nebyli, nevím jak u ostatních obviněných. Ke mě se chovali na stanici i slušně. K tem postupům, chodili za mnou domů osobně mi nosit obálky s červeným pruhem :-), nic víc.

2/ Jak konkrétně znělo obvinění u Tvé osoby?

První mé obvinění znělo „obvinení z přečinu: Projev sympatií k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka podle § 404 trestního zákoníku a potom mi byl paragraf přeměněn na zločin, jehož znění je: Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka podle § 403 odst.1, odst.2 pism.a trestního zákoníku, kde je větší sazba, dle mého názoru mi to bylo změněno účelově, abych stál před soudem i s dalšími obviněnými z tohoto paragrafu a tím měl soud menší práci.

3/ Proč si myslíš, že je zájem o Tvou osobu, souvisí to s politikou?

Tak to si netroufám odhanout, proč ten zájem o mě byl a stále určitě je, těch faktorů je víc, buď někoho štvala má aktivita a tím pádem práskal na PČR, aby mě trochu pozastavil a nekazil plány v jeho udávání, a nebo je to čistě politický záměr a státní aparát potřebuje jen zaplnit nějaký počet vyřešených případů.

4/ Věříš v nestrannost soudu v tomto případě?

Těžko říct, já osobně ještě věřím v demokracii v této republice, tak čekám, že bude soud nestranný, i když mě některé jiné připady, co se momentálně dějí, přesvědčují o opaku.

5/ Jaký očekáváš rozsudek?

Nevím, já o něm nerozhoduji. Já kdybych byl soudce a šlo jen o Facebook, tak bych obžalované sprostil viny, protože na internetu má každý právo vyjadřit svůj názor, ovšem v mezi svobody projevu a slova. Pokud ale tam někdo úmyslně nabádá k nějaké nenávisti, je to nepřípustné. U heavy metalové skupiny se ale jedná o styl a ne o texty skladeb.

6/ Hodláš se po zkušenostech ještě nějak společensky angažovat?

Politicky asi už ne, nemám na to ještě patřičný věk: neznamená, že když jsem plnoletý, že za každou cenu musím být v nějakém politickém subjektu, na politiku musíš patřičně dozrát, ve 20ti letech těžko získáš nějakou volebni podporu od lidí.

7/ Máš nějaký vzkaz pro čtenáře Hlasu mládeže?

Mám, chtěl bych vám všem čtenářům vzkázat, že politické názory se maji řešit na půdě
parlamentu a ne soudu. A v demokratické společnosti nesmí být nikdo utlačován za svůj názor, byť s ním nemusí někdo souhlasit.

« zpět