Organizátor REHA: držme spolu, jsme národ!

18.5.2012

Reho-akce 

Tuto sobotu se v Litvínově uskuteční tradiční vzpomínková akce za zavražděného nacionalistu Miloše Reha. Ten byl v roce 1999 ubodán cikánským vrahem poblíž litvínovského nádraží. Hlas mládeže položil organizátorovi akce několik otázek:

Vzpomínkový pochod za zavražděného nacionalistu Miloše Reha se nekoná poprvé. Jak vidíš z pozice organizátora vývoj jak z pozice počtu účastníků, tak z pohledu zájmu místních?Tak z hlediska organizátora vidím vývoj naší akce správným směrem. Snažíme se propagovat akci v těch nejširších měřítkách, jako jsou letáky, samolepky, šablony, transparenty a videoupoutávky, a samozřejmě s velkým časovým předstihem. Jsme totiž toho názoru, že pokud lidé budou informováni o naší akci dostatečně brzy, tím lépe si udělají čas a podpoří nás. Do budoucna plánujeme pozvat i přátelé ze sousedních států. Tím dodáme akci další a už mnohem větší rozměr. Pokud bych se měl vyjádřit z pohledu účastníka, tak samozřejmě nechci zbytečně přechvalovat naši organizaci, jelikož je důležitější si vyčítat chyby, které se v následujících akcích musí zdokonalit, ale i tak si myslím, že o účastníky se dobře staráme. Z místa srazu na místo konání a zpětně je převážíme pronajatými autobusy, což v dnešní době v naší republice nemá nikde obdoby. Vybavujeme je vlastními vlajkami a příležitostně i štíty. K dostání jsou i svíčky. Je pro nás totiž velice důležité, aby účastník akce, byl s organizací spokojen. Často se totiž stává, že někdo nechce dorazit, protože se mu něco nelíbilo a my, jako pieta REHO s nízkou účastí, ztrácíme význam. Je velmi podstatné scházet se v hojném počtu a udržovat jednotu. Co se týká místních obyvatel, tak samozřejmě zájem je. Někdy je velký, jindy malý. To se pochopitelně odvíjí od naší propagace v Litvínově a také se odvíjí od průběhu předešlé akce. Pokud se setkáme s vandaly, ať ve vlastních řadách či z řad provokatérů, občané mají strach se pochodu zúčastnit a spíše přihlížejí z protějších chodníků a z oken, což je pro nás, jako organizátory špatná vizitka. Našim cílem je také přesvědčit litvínovské občany, aby měli zájem změnit tento režim. Proto děláme vše proto, aby vyslechli naše názory.


Krupka, Varnsdorf, Nový Bor, Břeclav... všichni víme, co tato města spojuje. Co je lékem pro tyto oblasti, když "snahy" státu k ničemu nevedou?


Určitě lékem na problémy těchto postižených oblastí je jednota občanů a pevná vůle neustupovat, nebýt lhostejný a neházet všechny, co se snaží s problémem zatočit, do jednoho pytle. Špatnou vlastností dnešního českého národa je starání se pouze a jen o sebe, posedávaní v hospodách s chytrými řečmi o tom, že každý kdo se dostane do vlády, chce stejně jen peníze a nic víc. Systém naše obyvatelstvo morálně pokazil a nyní je těžké ho přesvědčit k zamyšlení se nad sebou, aby začal jednat, protože dokud se to nebude týkat dotyčných osob, co ony názory mají, dokud i jim do pohodlí domova nezasáhnou nepřizpůsobiví, tak z gaučů a hospod nikdy nevylezou. Tímto jednáním si jako Český národ podkopáváme nohy. A to je velmi špatné. A proto jsme tu my, abychom náš národ přesvědčili. Klíčem úspěchu je, aby se jeden držel druhého. Přece jenom, jsme národ.Některá média ignorují poselství akce, ignorují morální meze a o akci informují jen jako o pochodu nebezpečných neonacistů. Co je k tomu vede a jaký pro ně máš vzkaz?

Lze předpokládat, že je k tomu vede to, co obvykle, což je poptávka "mocných" po takovýchto zprávách. A jak jsem již zmínil výše, tak lidé v naší zemi jsou už dostatečně "zmasírovaní", takže většina z nich opravdu uvěří tomu, co si přečtou v novinách nebo uslyší v televizi. Je to smutný fakt. Pokud jde o to, co bych jim chtěl vzkázat, tak by to bylo to, že by si měli uvědomit, že tentokrát to byl Miloš Reho, kdo se stal obětí cikánského teroru, a příště to mohou být třeba oni sami nebo jejich děti.
Jaký je program letošní piety, kdy a kam mají účastníci dorazit?


Kompletní program je uveřejněn také na našich webových stránkách milosreho.wordpress.com, ale pokusím se ho v rychlosti shrnout:
Mezi 10 - 11:45 hod. je sraz na mosteckém vlakovém nádraží, odkud bude tradičně následovat přesun na hřbitov, kde je Miloš pochován. Tam se bude konat pieta a následně se okolo 12:15 - 12:45 přesuneme na litvínovské nádraží, které se zároveň stalo místem Milošovy smrti. Posledním bodem na programu dne je pak pochod městem Litvínov, a ten bude přímo navazovat na předešlý bod a končit na stejném místě, v 15:00.

Přeji, ať se akce vydaří!

-jam-

« zpět