Maďarský Jobbik: FPÖ a Front National jsou sionistické strany

28.6.2014

Gabor-vona

Gábor Vona (Foto: Jobbik)

FPÖ a Front National se nedohodly na spolupráci v Evropském parlamentu s maďarskou národní stranou Jobbik. V souvislosti s tím označil předseda Jobbiku Gábor Vona rakouskou FPÖ a francouzskou Front National za sionistické strany. Vona se opřel i do holandských svobodných (PVV), které nařkl z náboženské nesnášenlivosti.

„JOBBIK nepůjde do žádné aliance se sionistickými stranami, jakými jsou francouzský Front National nebo rakouští svobodní, jen kvůli finančnickým účelům,“ řekl Vona v rozhovor pro deník „Magyar Hirlap“. Jiný politik Jobbiku, Marton Gyongyosi, už v minulosti označoval Front National a PVV jako liberální a islamofobní strany, které jsou sice proti imigraci, ale plně přitom slouží sionistickým zájmům Izraele.

Pět pravicových stran v europarlamentu – FPÖ, italská Lega Nord, belgický Vlámský blok, Front National Marine Le Penové a PVV populistického Gerta Wilderse – vyhlásilo vzájemnou spolupráci. Nedokázali však společně utvořit frakci v Evropském parlamentu, protože se nedohodli už s řeckým Zlatým úsvitem, maďarským Jobbikem a německou NPD.

Pro utvoření jedné frakce je nutné shromáždit nejméně 25 poslanců z alespoň sedmi členských států. Utvoření frakce by znamenalo pro strany další přínos mezi 20 až 30 miliony eur.

-pvk-