50 milionů z českého rozpočtu do Ukrajiny

  13.3.2014

Trizub

Česká vláda dnes uvolnila 50 milionů korun na pomoc Ukrajině, která čelí hrozbě odtržení Krymu a jeho přičlenění k Rusku. Oznámil to ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, po jednání kabinetu. Finance na projekty na Ukrajině půjdou částečně z rozpočtu ministerstva zahraničí a zčásti z rozpočtové rezervy.

Peníze budou využity na obnovu zdravotnických, vzdělávacích a sociálních zařízení a na obnovu infrastruktury na celém území Ukrajiny. Část pomoci by mohla být určena na dlouhodobější podporu vzdělávání a občanské společnosti. Počítá se také s podporou pro ukrajinské studenty, kteří byli postiženi při protestech v minulých týdnech.

Část peněz, které budou použity na Ukrajině, budou moci získat i české nevládní organizace, které se budou angažovat v oblastech, pro něž jsou uvolněné peníze určeny.

V minulých dnech Česká republika poskytla pomoc Ukrajině i tím, že poslala letouny pro zraněné demonstranty, kteří byli převezeni k léčení do pražských nemocnic. Tato pomoc v rozsahu zhruba 18 milionů korun byla poskytnuta v rámci programu Medevac.

Ptáme se, zda-li je takové plýtvání finančními prostředky občanů České republiky správným krokem našich zvolených zástupců. Zda-li v České republice nečekají desetitíce důchodců, matek s dětmi, finančně slabých či nemocných lidí na pomocnou ruku. V době krizí, škrtů a utahování opasků není prostor pro takováto gesta, ne z nenávisti k Ukrajincům, nýbrž z lásky k našim lidem.

-zdv-