168 hodin ve zkratce VI.

28.4.2014

Z domova:

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) v úterý oznámil, že jeho resort připravuje jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Těch by se studenti mohli dočkat již v příštím roce a vyhotovovali by je na počítači. Ministerstvo školství nyní zjišťuje náklady, které se s novým modelem pojí. Kriticky se k plánu postavil expert ODS v oblasti školství Václav Klaus mladší.

Zákon o prokázání původu majetku, jehož smyslem je eliminovat nelegálně nabytý majetek, by měla vláda dostat na stůl v září, aby podle plánu nabyl účinnosti v polovině příštího roku. Kvůli tomu se také v úterý sešlo v Senátu kolokvium složené z politiků i předních odborníků na oblast práva. Řada oblastí ohledně připravované normy ale zůstává nejasná.

Občané Česka mají nejpříznivější vztah ke Slovákům, dále pak k Angličanům, Francouzům, Američanům a Němcům. Poslední průzkum agentury STEM potvrdil, že se vztahy české veřejnosti otevírají Vietnamcům a Číňanům. Naopak nejvíce předsudků mají Češi vůči Romům.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a skupina poslanců chtějí v květnu předložit novelu, podle níž by si registrovaní partneři mohli osvojit potomka svého protějšku.

Největší důvěře z ústavních institucí se v ČR v dubnu těšili starostové, obecní zastupitelstva a prezident. Starostům věří 63 procent lidí, zastupitelům 61 procent a hlavě státu 49 procent respondentů. Plyne to z průzkumu CVVM. Kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky věří 42 procent dotázaných.

Na dálku šmírovat lidem jejich počítačové monitory sice podle zákona šéfové firem nesmějí, pokud tak ale činí v režimu on-line, a tedy bez záznamu, nemohou jim za to úřady uložit vůbec žádnou pokutu. Ve své výroční zprávě za rok 2013 na to upozornila kancelář veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové.

Ze zahraničí:

Na Moskvou anektovaném Krymu roste napětí mezi tamní proruskou místní správou a tatarskou menšinou, která stále dává najevo loajalitu k ukrajinskému státu. Jednomu z vůdců krymských Tatarů zakázali vstup do Ruska na pět let.

Rusko v úterý pokročilo v tažení proti bloggerům, které Kreml viní z podpory opozičních skupin a organizování protivládních demonstrací. Třetím, závěrečným čtením v úterý dolní komora ruského parlamentu schválila nový zákon, který zpřísňuje dohled nad blogosférou a úředně reguluje fungování blogů s denní návštěvností převyšující tři tisíce čtenářů.

Palestinské radikální hnutí Hamas a Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) se dohodly, že do několika týdnů sestaví společnou vládu. Mohlo by to ukončit několikaletý politický rozkol, který brání jednotnému postupu palestinského vedení, napsala agentura Reuters.

Vůdce ukrajinských pravicových radikálů Dmytro Jaroš, který stojí v čele Pravého sektoru, organizuje na východě Ukrajiny speciální prapor Donbas. Ten má dbát na veřejný pořádek a čelit aktivitám proruských separatistů, oznámil Jaroš na tiskové konferenci v Dněpropetrovsku. Oddíl má mít kolem 800 mužů.

Rusko hodlá zrušit bezvízový režim s Černou Horou a omezit obchodní styky s touto malou balkánskou zemí. Jak napsal deník Rossijskaja Gazeta, jde o odvetu za protiruské sankce EU, k nimž se Černá Hora připojila.

-dob-