168 hodin ve zkratce V.

21.4.2014

Z domova:

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v pondělí uvedl do funkce nového policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Ten jako své priority zmínil boj proti finanční kriminalitě, korupci a extremismu. Zároveň chce policii stabilizovat. 

Čtyři gripeny a 300 vojáků nabízí Česká republika k zesílení ochrany zemí Severoatlantické aliance kvůli ukrajinské krizi, sdělil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Okamžité posílení obrany aliančních zemí oznámil v Bruselu generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Slíbil například více letadel při hlídkování v Pobaltí a lodě v Baltickém moři, východním Středomoří i jinde podle potřeby.

Ministerstvo práce a sociální věcí navrhne vládě, aby se od příštího roku zavedlo porodné i na druhé dítě. Mělo by se jednat o příspěvek 10 000 korun a nárok by na něj měly ženy, příjem jejichž rodiny nepřesahuje 2,7násobek životního minima. Na první dítě je porodné 13 000 korun.

Za nejdůležitější volební klání považují lidé hlasování o složení obecních zastupitelstev. Za podstatné jej považuje 85 procent Čechů. Následuje prezidentská volba s volby do Sněmovny. Plyne to z průzkumu CVVM. Paradoxně k nim ale naposledy přišla necelá polovina voličů.

Ze zahraničí:

Ukrajinský nejvyšší soud uzavřel jako neodůvodněnou takzvanou plynovou kauzu, která v listopadu 2011 vedla k odsouzení expremiérky Julije Tymošenkové na sedm let do vězení. Oznámil to v pondělí v Kyjevě šéf právního týmu Tymošenkové Serhij Vlasenko. Vyzval zároveň k pátrání po soudci Rodionu Kirejevovi, který bývalou premiérku do vězení poslal.

Slovenská informační služba (SIS) chce získat přístup k šifrovaným údajům, které občané posílají přes internet. Deník Sme tvrdí, že SIS se chce dostat například k obsahu komunikace občanů s bankami přes internetbanking, k zašifrovaným e-mailům a komunikacím na sociálních sítích, aniž by o tom lidé věděli.

Mezi rebely na syrském bojišti se objevily protitankové střely americké výroby. Alespoň to ukazují neověřená videa umístěná na internetu. Pravděpodobný původ zbraní agentuře Reuters potvrdili zbrojní experti, kteří upozornili, že v Sýrii se nachází také zbraně a zařízení z Číny, Íránu a Ruska, což dokresluje mezinárodní dosah konfliktu.

Indický nejvyšší soud schválil v úterý zavedení „třetího pohlaví”. Aktivisté bojující za lidská práva přelomové rozhodnutí soudu přivítali s tím, že v zemi s více než miliardou obyvatel pomůže miliónům lidí, kteří čelí diskriminaci v silně konzervativní indické společnosti, informovala agentura AP.

Evropská unie je ochotna jednat s Ruskem a Ukrajinou o dodávkách ruského plynu. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso to napsal v dopise ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Odpověděl tak na Putinův list, v němž hlava Ruské federace varovala před možnými výpadky dodávek plynu na Ukrajinu a dále do Evropy.

Obyvatelé Doněcké oblasti na východě Ukrajiny si podle průzkumu veřejného mínění nepřejí připojení k Rusku. Zároveň však mají vážné výhrady k nynější vládě v Kyjevě, kterou považují za nelegitimní, uvedla agentura AFP.

-dob-