168 hodin ve zkratce IV.

14.4.2014

Z domova: 

Češi se domnívají, že Evropská unie nefunguje demokraticky, efektivně ani pružně. Zároveň však přiznávají, že ve valné většině nemají ani orientační přehled o tom, jak EU funguje, jaké pravomoci mají národní vlády a jaké unijní orgány. Plyne to z průzkumu společnosti STEM.

Vláda na svém středečním jednání vzala na vědomí materiál ministra průmyslu a obchodu k dostavbě třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Nehodlá ale na ni poskytnout žádné státní záruky. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka. „Vláda vyjádřila zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky v České republice. V současné době však bez zapojení jakéhokoliv typu státní záruky,“ řekl Sobotka. Zdůvodnil to tím, že vývoj na energetických trzích je maximálně nepředvídatelný a Česká republika by tak vstoupila do „neměřitelného rizika“.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je s podporou 53 procent občanů nejdůvěryhodnějším politikem. Za ním následuje ministr obrany Martin Stropnický (ANO), jemuž důvěřuje 50 procent lidí a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) s podporou 47 procent. Plyne to z březnového šetření CVVM.

Co to znamená větší než malé množství drogy? Na takovou otázku odpověděl ve středu Nejvyšší soud (NS), když ve sjednocujícím stanovisku konkretizoval přesná čísla, podle kterých by měly justice a policie postupovat. Oproti dosavadní praxi zvolili soudci přísnější metu například u marihuany a pervitinu, což bylo zdůvodněno narůstajícím počtem uživatelů a rozvojem velkovýroby. Za množství větší než malé je třeba obecně považovat takové množství přechovávané omamné nebo psychotropní látky nebo jedu, které vícenásobně – podle ohrožení vyplývajícího pro život a zdraví lidí ze škodlivosti jednotlivých látek – převyšuje obvyklou dávku běžného konzumenta.

Cizinců žije v Česku v současnosti až příliš, je přesvědčeno více než polovina Čechů (51 procent). Že je cizinců u nás naopak málo, je přesvědčeno jen asi sto tisíc lidí (1 procento populace). Že je cizinců u nás tak přiměřeně, naopak soudí 42 procent občanů. Vyplývá to z posledního průzkumu CVVM.

Ze zahraničí:

Protišpionážní dohodu mezi Spolkovou republikou a USA se nepodařilo uzavřít. Týdeníku Der Spiegel to řekl německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) shromáždila za jediný měsíc údaje o 122 zahraničních lídrech. Vytvořila zvláštní databázi, v níž se mj. nacházelo přes 300 zpráv o německé kancléřce Angele Merkelové. S odvoláním na dokumenty získané Edwardem Snowdenem, bývalým systémovým analytikem NSA, to napsal týdeník Der Spiegel.

Ukrajinští poslanci se opět poprali. Úterní šarvátku rozpoutalo kritické vystoupení předáka komunistů Petra Symoněnka vůči nacionalistům, kteří podle něj nahráli do karet Rusku, když během politické krize v prvních měsících tohoto roku zvolili radikální postup. Symoněnko srovnával nynější násilná obsazení úřadů ze strany proruských skupin na východní Ukrajině s dobýváním veřejných budov opozicí během protestů proti vládě exprezidenta Viktora Janukovyče. Radikální síly podle něj nastavily nežádoucí precedens a teď se to vrací v podobě tvrdého postupu úřadů vůči těm, kteří nesouhlasí.

Ruská tajná služba FSB v úterý potvrdila likvidaci vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarova, o jehož smrti média psala minulý měsíc. Umarovovu smrt oznámil 18. března web ruských islamistů Kavkazcenter s tím, že novým šéfem „kavkazského emirátu“ se po Umarovovi stal Ali Abu-Muchammad. Ve videoposelství prohlásil, že Umarov byl „zabit na Alláhově cestě a své přísaze se nezpronevěřil“.

Italské námořní úřady jenom za poslední dva dny zachránily na moři na 4000 běženců převážně z Afriky. Podle agentury ANSA to ve středu oznámil italský ministr vnitra Angelino Alfano. Jen v úterý loď italského námořnictva San Giorgio zachránila víc než tisíc běženců na čtyřech plavidlech. Bylo mezi nimi i 151 žen a 91 dětí.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu nařídil přerušení kontaktů na vysoké úrovni s Palestinci. Má se týkat všech témat kromě bezpečnostních otázek. Ze zákazu byla vyčleněna jen hlavní mírová vyjednávačka Cipi Livniová. S odvoláním na izraelské vládní zdroje o tom informovala agentura Reuters.

Nesplácené ukrajinské dluhy za dodávky ruského plynu mohou mít dopad i na další země v Evropě. Varoval před tím ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin v dopise adresovaném 18 evropským státníkům. Dostal ho i prezident Miloš Zeman, potvrdil Novinkám jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Šéf Kremlu pohrozil Kyjevu uzavřením plynových kohoutků, což by ohrozilo tranzit do Evropy.

Úspěch extrémně pravicové strany Jobbik v nedělních parlamentních volbách v Maďarsku může vést k posílení radikálních skupin ve východní Evropě. Jobbik vyzývá k vytvoření krajně pravicové aliance sahající od Jadranu po Balt. 

Pověřený ukrajinský prezident Oleksander Turčynov v nedělním televizním projevu oznámil, že Bezpečnostní rada státu rozhodla o zahájení velké protiteroristické operace na východě země, které se účastní armáda. Separatistům, kteří okupují několik radnic a policejních stanic ve východoukrajinských městech, dal ultimátum, aby do rána složili zbraně, uvedla Ukrajinska pravda.

-dob-