168 hodin ve zkratce III.

7.4.2014

Z domova:

Ministerstvo financí plánuje pro rozpočet pro rok 2015 schodek 100 miliard korun. Resort vedený vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO) to uvedl v pondělí. Koalice by měla dostat návrh k jednání 9. dubna. Schodek rozpočtu by neměl překročit tři procenta HDP, což je jedno z kritérií pro přijetí eura. Rozpočet pro letošní rok počítá se schodkem 112 miliard.

Pouze do konce tohoto roku zůstane platná vyhláška, která omezuje rozsah lázeňské péče hrazené zdravotními pojišťovnami. Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhověl návrhu 21 senátorů. Ti napadli tzv. lázeňskou vyhlášku vydanou někdejším ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Senátoři upozorňovali na to, že podmínky by měl definovat přímo zákon, a napadli i to, že vyhláška výrazně omezila zejména možnosti opakované léčby, čímž došlo k propadu využívání lázní. Tento stav podle nich může mít negativní vliv na zdraví občanů.

Korupce se pro Čechy stala nedílnou součástí společnosti. Tři čtvrtiny lidí jsou přesvědčeny, že braní úplatků je rozšířeno mezi většinou veřejných činitelů. Největší míra korupce panuje podle veřejnosti v politických stranách, na ministerstvech, stavebních a centrálních úřadech, plyne z průzkumu CVVM. Názor, že zkorumpováni jsou téměř všichni veřejní činitelé, zastává 27 procent dotázaných. Dalších 48 procent lidí má za to, že do korupčního jednání je zapojena většina z nich. Optimistický pohled, podle něhož je zkorumpováno jen minimum veřejných činitelů, si drží dvě procenta Čechů. Dalších 18 procent se domnívá, že úplatná je méně než polovina úředníků a politiků.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pátek požádal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o vyslání českých vojáků do připravované mise OSN ve Středoafrické republice. Sobotka zadal ministerstvu obrany, aby věc posoudilo. Mise v africké zemi by se podle šéfa OSN mohlo celkem účastnit až 12 000 vojáků a policistů. Světová organizace má pro mírovou operaci v současnosti 6000 afrických vojáků, 2000 francouzských a 1000 z EU, takže potřebuje zhruba další 3000.

Minimální mzda by se mohla zvýšit příští rok o pětistovku a vzrůst na devět tisíc. Alespoň o to bude usilovat ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Ve snaze přesvědčit vládu o potřebě minimální mzdu opět zvýšit, se může překvapivě opírat o podporu veřejnosti i části firem. 

Ze zahraničí:

Severoatlantická aliance zintenzivní spolupráci s Ukrajinou a současně pozastavuje veškerou praktickou civilní a vojenskou spolupráci s Ruskem. Na schůzce v Bruselu se na tom v úterý dohodli ministři zahraničních věcí členských států NATO. 

Australský nejvyšší soud ve středu uznal neurčitost pohlaví člověka, který se označuje pouze jménem Norrie a necítí se být ani mužem, ani ženou. Dvaapadesátiletý Norrie se původně narodil ve Skotsku jako muž Bruce Norrie Watson, ale v roce 1989 podstoupil chirurgickou změnu pohlaví na ženu. O případu informovala agentura AFP.

O zvolení ukrajinským prezidentem bude v květnových volbách zápolit 23 kandidátů a kandidátek. Oznámila to agentura Interfax. Dokumenty předložilo celkem 46 uchazečů, ústřední volební komise jich ale 23 odmítla, protože nesplňovali požadavky zákona. Mezi zaregistrovanými uchazeči figuruje například vlivný podnikatel Petro Porošenko, předsedkyně strany Vlast, bývalá premiérka Julija Tymošenková, šéf nacionalistické strany Svoboda Oleh Ťahnybok, poslanec Strany regionů Serhij Tihipko, bývalý charkovský gubernátor Michail Dobkin či bývalý vicepremiér Jurij Bojko. Nechybí ani vůdce radikálů z Pravého sektoru Dmytro Jaroš. První kolo prezidentských voleb se má konat 25. května.

Integrace romské menšiny do většinové společnosti se může uskutečnit jen dlouhodobou usilovnou prací a především na místní úrovni. Ve svém vystoupení na pátečním třetím evropském romském summitu to poznamenal předseda Evropské komise José Barroso. 

Severní Korea je připravena k další jaderné zkoušce, navzdory kritice a sankcím ze strany mezinárodního společenství kvůli svým posledním testům balistických raket. Zástupce severokorejského velvyslance při OSN Ri Tong-il v pátek potvrdil odhodlání Pchjongjangu provést „nový druh nukleární zkoušky“. Napsala to agentura Reuters.

Nedělní maďarské parlamentní volby vyhrál favorizovaný konzervativní Maďarský občanský svaz (FIDESZ) premiéra Viktora Orbána, na druhém místě skončilo levicově-liberální seskupení Změna vlády se ziskem 25,89 procenta hlasů, následované nacionalistickou stranou Jobbik s 20,46 procenta.

-dob-