168 hodin ve zkratce II.

31.3.2014

Noviny

Z domova:

Hnutí Úsvit přímé demokracie neuspělo v Poslanecké sněmovně se svým klíčovým návrhem zákona o obecném referendu. Pro zamítnutí hlasovalo 102 poslanců. Podle Okamurova návrhu by bylo možné vyhlásit referendum pomocí podpisů 50 poslanců nebo 31 senátorů nebo 100 tisíc občanů. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier v úterý zopakoval, že by v případě přijetí tohoto zákona mohlo dojít na základě referenda například ke zrušení Sněmovny. Jiní poslanci hovořili o „zmetku“ mezi zákony.

Na pražských Olšanských hřbitovech někdo postříkal sprejem kontroverzní pomník oslavující sovětské internacionalisty, tedy i okupanty Československa z roku 1968. Červeně na něj napsal „Jan Palach” a pod nápis nakreslil kříž. Student Jan Palach se v lednu 1969 upálil na protest proti nastupující normalizaci po okupaci tehdejšího Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Největší šance uspět v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu (EP) má hnutí ANO a ČSSD. Podle volebních preferencí CVVM by ANO mělo 24 procent hlasů, sociální demokraté 23 procent. O květnových volbách ví pouze 63 procent dotázaných a tři čtvrtiny občanů se o toto volební klání ani nezajímají. Lidé byli dotazováni i na to, zda je pro volbu důležitější kandidující strana nebo konkrétní osobnosti. Třetina lidí upřednostňuje osobnosti, 27 procent dotázaných preferuje stranu a 38 procent má za to, že obojí je stejně důležité.

Vláda chce podle informací Práva mimořádným nařízením zvýšit důchodcům od ledna 2015 penze minimálně o 1,8 procenta, tedy v průměru asi o 205 korun měsíčně. Dle našeho úsudku však tato směšná částka nemůže pokrýt výdaje, které musí důchodci vydat kvůli neustále se zvyšujícím cenám potravin a léků.

Ze zahraničí:

Rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny nařídila ministerstvu obrany stáhnout ukrajinské vojáky z Krymu. Evakuovat se mají i rodiny vojáků, vystavené reálnému ohrožení života a zdraví. V pondělí to oznámil předseda parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov, který dříve vojáky vyzval,aby základny neopouštěli a hájili je.

Na 16 let vězení odsoudil v úterý newyorský soud amerického islamistu Josého Pimentela, obviněného z přípravy atentátů v New Yorku. Pimentel se minulý měsíc po původním zapírání přiznal k plánu sestrojit výbušniny k útokům na policejní a vojenské cíle ve městě a dohodl se s prokuraturou na trestu na dolní hranici rozpětí.

Jednoho z předáků ukrajinského radikálního ultranacionalistického hnutí Pravý sektor Oleksandra Muzyčka v noci na úterý zabila ve městě Rivne (Rovno) na Volyni tamní policie. Původně se uvádělo, že Muzyčko byl zavražděn, pak se ukázalo, že šlo o policejní zásah.

Účastníci summitu Ligy arabských států (LAS) odmítli ve středu uznat Izrael jako židovský stát. Zaujali tak stejné stanovisko jako palestinská samospráva, která tento požadavek Izraele rovněž odmítá. Izrael svým uznáním podmiňuje další mírová jednání s Palestinci. „Prohlašujeme, že rozhodně a bez výjimky odmítáme uznat Izrael jako židovský stát,” uvádí se v závěrečném prohlášení dvoudenního summitu ligy. Izrael sám sebe označuje jako židovský stát, i když v něm žijí i izraelští Arabové.

Ve slovenských prezidentských volbách s převahou zvítězil podnikatel Andrej Kiska, s 59,38 procenta hlasů před premiérem Robertem Ficem se 40,61 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledků druhého kola voleb hlavy státu po sečtení všech volebních okrsků. Robert Fico o půl dvanácté večer na mimořádném brífingu přiznal svoji porážku a poblahopřál svému soupeři k vítězství. I Slovensko tedy jde s trendem poslední doby, kdy si do "přední linie" vedení státu dosadilo svého oligarchu. 

V Bratislavě proběhl i za účasti českých nacionalistů tradiční Pochod za Samostatné Slovensko. V projevech zazněla zejména kritika Evropské unie. Po projevové části se účastníci vydali na pochod městem, který zakončili na Bratislavském hradě, u sochy knížete Svatopluka.

Ve Španělsku proběhly největší celonárodní demonstrace tohoto desetiletí. V sobotu 22.3. proběhla v Madridu a v jiných městech Španělska největší vlna demonstrací proti nelidské politice bank a proti současné linii zdejší pravicové vlády. Jen Madridu se demonstrace nazvané "Pochod za důstojnost" zúčastnilo kolem 2 miliónů lidí. Světová média a včetně našich tyto akce vědomě zamlčela nebo bagatelizovala jejich význam. Proti demonstrantům bylo zmobilizováno celkem 1700 agentů speciálních pořádkových sil, celkem bylo zraněno 70 lidí. Požadované změny se týkají fungování státu, čili jde o systémové požadavky, které současná vláda z podstaty věci nemůže uskutečnit. A podle nasazení policie a represivních složek je jasné, že je ani uskutečnit nechce.

-dob-