168 hodin ve zkratce

24.3.2014

Z domova:

Zástupci odborů a zaměstnavatelů na pondělním jednání tripartity podpořili snahu vlády připojit se k evropskému fiskálnímu paktu. Jedná se o soubor pravidel pro dodržení rozpočtové odpovědnosti. „Podnikatelská sféra jednoznačně projevila velmi pozitivní stanovisko v tom, že po nástupu pana prezidenta Zemana a této vlády jsme se konečně stali solidními partnery Evropské unie,“ ocenil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Celkem 39 uskupení přihlásilo na ministerstvu vnitra své kandidáty pro letošní volby do Evropského parlamentu. Je jich o šest více než při minulých eurovolbách před pěti lety. Nechyběli ani nováčci, například Liberálně ekologická strana někdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka nebo strana s názvem "Antibursík - stop ekoteroru!".

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) slíbil Radě Evropy, že jeho kabinet bude řešit kořeny diskriminace Romů v České republice. Uvedl to v reakci na dopis komisaře Rady Evropy pro lidská práva Nilse Muižniekse. Sobotka dále uvedl, že vláda se bude stavět proti veškerému násilí, nepřátelství a diskriminaci. Sobotka zdůraznil, že "budování tolerantní společnosti" je jednou z priorit jeho vlády, která se bude stavět proti "jakékoli formě násilí, nepřátelství nebo diskriminace, včetně anticikanismu". Premiér je zároveň odhodlán zaměřit se na "kořeny marginalizace a diskriminace Romů v České republice". Kabinet podle něj také připravuje národní strategii pro integraci Romů, která má platit pro období do roku 2020.

V sobotu 22.3. byla v Praze na Jungmannově náměstí odstartována kampaň Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) k volbám do Evropského parlamentu. S projevem vystoupil lídr volebního uskupení Dělnická strana sociální spravedlnosti – NE diktátu Bruselu! Tomáš Vandas, v němž představil hlavní programové priority a postoje strany proti současnému směřování Evropské unie. Jako vyjádření postoje k současné Evropské unii došlo k zapálení vlaky EU.

Ze Světa:

Spojené státy v úterý nařídily uzavření syrské ambasády ve Washingtonu a dvou konzulátů na svém území. Američané oznámili syrským zaměstnancům těchto úřadů, že mají neprodleně opustit USA. Americká diplomacie tímto krokem hodlá podle agentury Reuters zmrazit diplomatické styky s režimem syrského prezidenta Bašára Asada.

Americká vláda vyvinula systém, který umí nahrávat všechny telefonáty ve vybrané cizí zemi. Národní bezpečnostní agentura (NSA) program nazvaný Mystic vytvořila v roce 2009. Systém umí zaznamenat veškeré telefonáty uskutečněné ve vybrané zemi a uložit je do paměti na 30 dnů. Zpravodajské služby je tak mohou zpětně dohledat a pracovat s nimi.

Moldavsko se bojí, že Rusko anektuje Podněstří. Kišiněv se obává, že po anexi Krymu, se k Rusku připojí i proruské separatistické Podněstří, které se odtrhlo v roce 1992. Vedení neuznávané Podněsterské republiky už požádalo ruské poslance, aby vytvořili možnost přijetí Podněstří do řad Ruské federace. Státní dumě zaslal dopis předseda podněsterského parlamentu Michail Burla s tím, že se v místním referendu v roce 2006 vyslovilo pro připojení k Rusku 97,2 procenta voličů.

Drtivá většina obyvatel Benátek a blízkého okolí se vyslovila v neoficiálním referendu pro odtržení oblasti od zbytku Itálie a pro vyhlášení nezávislosti. Pětidenního internetového hlasování, jehož výsledek není pro úřady a vládu v Římě nijak závazný, se zúčastnily skoro tři čtvrtiny z 3,8 miliónu voličů. Aktivisté považují výsledek za velké vítězství, na jehož základě mohou zahájit kroky k vyhlášení skutečného referenda.

Desítky tisíc lidí z různých koutů Španělska se v sobotu zúčastnily protestního pochodu centrem Madridu. Chtěli tak projevit svůj nesouhlas s vládními úspornými opatřeními, která, jak tvrdí, narušila občanská práva v zemi. Demonstranti v centru metropole skandovali hesla proti úsporné politice vlády a proti škrtům, které zavedla.

Polské ministerstvo zahraničí obdrželo z Ruska dopis, v němž se navrhuje, aby se zúčastnilo rozdělení území Ukrajiny. Odesilatelem je podle polské veřejnoprávní televize TVP ruská Státní duma a list měl podepsat zástupce jejího předsedy, lídr Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij. Zástupce předsedy ruské Dumy měl v dopise oficiálně navrhnout, aby Polsko v referendu požadovalo připojení pěti západních oblastí Ukrajiny: Volyňské, Lvovské, Ivanofrankovské, Tarnopolské a Rovenské k území Polska. Podobný návrh o připojení Zakarpatské a Černovické oblasti podle TVP dostalo také Maďarsko a Rumunsko.

-dob-